Türkiye için enflasyon tahmini, Dünya Bankası’nın raporuna yansıdı

AA

Türkiye’nin ekonomi yönetimi enflasyonu düşürmeyi hedefine koydu. 2024’ün ilk yarısından itibaren düşüşe geçmesi beklenen enflasyonun 2025’te yüzde 33’e düşmesi ve 2026 için tek haneye düşmesi planlanıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ve finans dünyasına yön veren kuruluşlar Türkiye’nin enflasyon hedefini destekleyen açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Dünya Bankası, Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendirdiği, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine dair öngörülerini barındıran raporunu yayınladı.

Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyüyecek

Buna göre Dünya Bankası, Türkiye’de ekonominin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiğini belirtti.

Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Böylece banka, Türkiye’ye Avrupa ve Orta Asya büyüme beklentisini üzerinde not vermiş oldu.

Raporda, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlamasının beklendiği aktarıldı.

Türkiye’de enflasyonun kademeli olarak düşmesi bekleniyor

Bankanın raporunda, şu değerlendirme yer aldı:

Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor.

Politika duruşunun devamı vurgusu

Görünümün mevcut politika duruşunun devamına bağlı olduğu belirtilen raporda, görünüme yönelik risklerin dengeli olduğu kaydedildi.

“Yeni ekonomik yönetiminin artan itibarı yatırım getirecek”

Raporda, yeni ekonomik yönetiminin artan itibarının daha fazla yatırım girişiyle sonuçlanabileceği, bunun da para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlandırılmasına yardımcı olabileceği ifade edildi.

“Avrupa ve Orta Asya ekonomisi 2025’te yüzde 2,7 büyüyecek”

Banka, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Raporda, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 2,7 büyümesinin tahmin edildiği bildirildi.

Raporda, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin büyüme görünümü üzerinde baskı yaratması nedeniyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinin yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerinde bu yıl yavaşlama beklendiği aktarıldı.

Rusya ile savaşın vurduğu Ukrayna’nın ekonomilerinin büyümeye dönmesi ve Orta Asya’daki güçlü toparlanma nedeniyle Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin geçen yıl yüzde 3,3 büyüdüğü kaydedilen raporda, bölge ekonomisinin büyüme hızının bu yıl ise yüzde 2,8’e gerilemesinin beklendiği belirtildi.

Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörmüştü.

Bölgede yaşam maliyeti krizi etkili olmaya devam ediyor

Görünüme yönelik “ters rüzgarların” çok olduğuna dikkati çekilen raporda, başta Euro Bölgesi olmak üzere önemli ticaret ortaklarında beklenenden daha yavaş toparlanma, kısıtlayıcı para politikaları ve jeopolitik gelişmelerin kötüleşmesinin bölge genelinde büyümeyi daha da olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuldu.

Raporda, yavaş büyümenin Rusya’nın Ukrayna’da devam eden savaşı, salgın ve 2022’de başlayan yaşam maliyeti krizi de dahil olmak üzere bölgenin son şoklardan toparlanmasını daha da geciktireceği ifade edildi.

Enflasyonun, Avrupa ve Orta Asya’nın yükselen piyasaları ile gelişmekte olan ekonomilerinde büyük ölçüde küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle beklenenden daha hızlı gerilediği belirtilen raporda, bölgedeki ortalama yıllık enflasyonun 2023 yılı başındaki yüzde 15 seviyesinden şubat ayı itibarıyla yüzde 4,2’ye indiği kaydedildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x