Tarihte Bir İlk: Böylesi Görülmedi! Gram Altın Bu Rakamı Bile Görecek Dediler

Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verileri, altın fiyatlarında belirleyici olacak. Beklentilere göre TÜFE rakamlarında gerileme bekleniyor, bu da altın fiyatlarını etkileyebilir.

ÇİN VE HİNDİSTAN BAŞI ÇEKİYOR

Altın fiyatlarında uzun süredir devam eden ilginç bir fiyatlamaya şahit oluyoruz. Bu durumu jeopolitik riskler ve merkez bankalarının artan altın alımlarıyla ilişkilendiriyoruz. Özellikle Çin ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerinde altın talebinde belirgin bir artış görülüyor.

HAYATIMDA BU KADAR ALTIN TALEBİ GÖRMEDİM

Son dönemde altın talebinde artış yaşanıyor. Bu artışın nedenleri arasında iç piyasalardaki enflasyon etkisi, düğün sezonunun başlaması ve perakende sektöründeki hareketlilik yer alıyor. Özellikle Çin’deki perakende altın satıcıları, tarihte görülmemiş bir talep artışı olduğunu belirtiyorlar.

HANGİ SEVİYELER TAKİP EDİLMELİ?

Son dönemde altın fiyatları 2 bin 280-300 bandında seyrediyor ve bir düşüş beklentisi artıyor. Ancak altın, beklenen düşüşü gerçekleştirmeyebilir ve 2 bin 200 hatta 2 bin 180 dolar seviyelerine düşebilir. Uzun vadede ise altın fiyatlarında 100-150 dolarlık bir düşüş beklentisi bulunuyor.

PİYASALARDAKİ BELİRSİZLİKLER VE ALTIN DEĞERLEMESİ

ABD ekonomisindeki belirsizlikler ve enflasyon beklentilerindeki artış, altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Özellikle bugün açıklanacak olan ÜFE verileri ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları, yatırımcıların kararlarını etkileyebilir.

FED’İN POLİTİKA DURUŞU VE BEKLENTİLER

Fed’in temkinli duruşu ve olası faiz indirimi beklentileri, piyasalarda risk iştahını olumsuz etkiliyor. ABD’den gelecek enflasyon verileri ve Fed’in faiz indirimi tarihi, altın fiyatlarının seyrini belirleyecek önemli faktörler arasında yer alıyor.

PİYASA UZMANININ BEKLENTİLERİ

Gökay Tuğsavrol’un açıklamalarına göre, piyasalarda sular durulmuş gibi görünüyor. Ancak yatırımcılar için alım fırsatları olabileceğini belirtiyor. Bugün açıklanacak ÜFE verisi pozitif gelirse, gram altında ufak yükselişler görülebilir. Uzun vadeli olarak ise ons altın için 2.550-2600 dolar bandı bekleniyor.

SONUÇ VE YIL SONU BEKLENTİLERİ

Yıl sonu beklentilerine göre gram altın için 3000 lira gibi bir fiyat öngörülüyor. Ancak ABD’den gelecek olan enflasyon verileri, Fed’in politika duruşunu belirleyecek ve altın fiyatlarında değişikliklere neden olabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x