Riyad’daki Süper Kupa krizinin bir benzeri Cezayir’de yaşandı

30 Aralık’ta Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması planlanan Süper Kupa finali, Atatürk tişörtlerine izin verilmediği gerekçesiyle iptal edildi. Bu durumun bir benzeri Kuzey Afrika’da yaşandı.

Her şey 19 Nisan Cuma günü Fas takımı Renaissance sportive de Berkane (RS Berkane) oyuncularının Cezayir’in Houari-Boumédiène havaalanına gelmesiyle başladı. Faslılar 21 Nisan Pazar günü Cezayir takımı Union Sportive de la Medina d’Alger (USM Alger) takımına karşı Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Kupası yarı finalinin ilk ayağında oynayacaklardı.

FORMANIN ÜSTÜNDEKİ HARİTA OLMAZ

Fas basınında yer alan habere göre, Cezayirli yetkililer formaların ülkeye girişine izin vermeyerek ekibi ve çalışanlarını birkaç saat boyunca, alıkoydu. Yetkililer buna gerekçe olarak, formaların üzerinde tartışmalı Batı Sahra bölgesini de içeren bir Fas haritasının bulunmasını gösterdi.

SİZE BAŞKA FORMA VERELİM

Afrika futbolunun yönetim organı, Cezayir Futbol Federasyonuna resmi bir çağrıda bulunarak “maçın organizasyonunun aksamaması için söz konusu ekipmanların acilen gümrükten çekilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını” talep etti. Ancak Cezayir makamları kabul etmedi.

Federasyon başkanı Wafi Sadi, bir noktada oyunculara Fas haritası olmayan formalar önerdi, ancak takım bunu reddetti.

Bu konuda bir anlaşmaya varılamayınca Berkane oyuncuları stadyumu terk ederek havaalanına döndü.

ŞİMDİ NE OLACAK

Cezayir haber sitesi TSA ise bu olayın Krallığın “ne pahasına olursa olsun Batı Sahra’ya bir oldubitti dayatma” arzusunun bir başka kanıtı olduğuna inanıyor. CAF’ın tutumuna gelince, haber sitesi bunu kurumun “Fas etkisi altında” olmasına bağlıyor.

Olayla ilgili resmi bir karar alınmazken, Fas kulübünün maçı 3-0 hükmen mağlup sayılması ya da en iyi ihtimalle maçın tarafsız bir stadyumda, Cezayir dışında yeniden oynanmasını bekliyor.

İHTİLAFIN KAYNAĞI

Al-Hurra, Fas ve Cezayir arasındaki gerilimin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tamamen koptuğu 2021 yılından bu yana en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekiyor.

Rabat tarafından Fas toprağı olarak kabul edilen Batı Sahra, Cezayir tarafından desteklenen Polisario Cephesi ayrılıkçıları tarafından da talep ediliyor.

Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x